N3160-NUC IPC
N3160-NUC IPC
N3160-NUC IPC
EOL
N3160-NUC IPC NUC Motherboard
  • Intel® Braswell SoC Processor N3160
  • 2 x 204-pin SO-DIMM up to 16GB DDR3L 1600 MHz ( 8GB per DIMM )
  • 1 x mini-PCIe , 3 x USB 3.1 Gen1 , 1 x USB 3.1 Gen1 Type C , 1 x mSATA, 1 x SATA3
  • 1x Realtek 1 Gigabit LAN
  • Supports triple display, 2 x HDMI1.4 , 1 x DP1.2
  • 12V DC-In
產品型錄
產品規格
Processor System
CPU Intel®Brasswell Soc Processor N3160, QC, 1.60GHz, 6W
Chipset SoC
BIOS AMI SPI 64 Mbit
Form Factor
Dimensions NUC (4.09-in x 4.02-in, 10.4 cm x 10.2 cm)
Memory
Technology Dual Channel DDR3L 1600 MHz
Capacity 16GB (8 GB per DIMM)
Socket 2 x 204-pin SO-DIMM
Graphics
Controller Intel® Gen8 Graphics DX 11,OGL3.2
HDMI HDMI 1.4a
Max resolution up to 3840 x 2160@30Hz
DisplayPort DisplayPort 1.1a ,
MultiDisplay Triple Display
Expansion Slot
mini-PCIe 1x Half size with PCIe x1 and USB2.0
Audio
Interface Realtek ALC233, High Definition Audio, Line-out, Mic-in
Ethernet
Controller/ Speed 1 x Realtek RTL811G with 10/100/1000Mbps
Connector 1 x RJ-45
Front I/O
USB 1 x USB3.1 Gen1 (Type C, 5V/3A)
1 x USB3.1 Gen1
Audio 1 (Mic-in or Line-out)
Rear I/O
HDMI 2 x HDMI 1.4
DisplayPort 1 x DP 1.2
Ethernet 1 x 1 Gigabit LAN
USB 2 x USB 3.0
DC Jack 1
Internal Connector
USB N/A
SATA PWR Output 1
Storage
mSATA 1
SATA 1 x SATA3 (6Gb/s)
Watchdog Timer
Output From Super I/O to drag RESETCON#
Interval 256 Segments, 0, 1, 2, ...255sec
Power Requirements
Input PWR 12V DC-in(DC Jack)
Power On AT/ATX Supported
- AT : Directly PWR on as power input ready
- ATX : Press button to PWR on after power input ready
Environment
Operating Temp 0ºC ~ 60ºC
Storage Temp -40° C ~ 85° C
Operating Humidity 5% ~ 90%
Storage Humidity 5% ~ 90%